2008. május 29., csütörtök

Programajánló: Családi BringaTúra

Szolgálati közelmény:


Családi BringaTúra

a Balatonnál




2008. június 21. (szombat)


A MÁV-START ZRt. stratégiai céljai között szerepel a környezetvédelem, ezért örömmel áltunk a kezdeményezés mellé. Legfontosabb célunk, hogy a Balatoni Bringakörutat jobban megismertessük itthon, a magyar lakossággal. Meg szeretnénk mutatni, hogy vonattal a kerékpározni vágyók – legyenek ők családok, baráti társaságok vagy sportolók – gyorsan, kényelmesen és környezetbarát módon juthatnak el Közép-Európa legnagyobb tavát körülölelő kerékpárúthoz. A turisztikai szezon, a vakáció sportprogrammal való bővítése mellett alternatív szórakozási és sportolási lehetőséget kínálunk a magyar lakosságnak és a kerékpáros társadalomnak.
A nyári balatoni bringázás és a kerékpáros turizmus népszerűsítésével párhuzamosan hatékony figyelemfelkeltéssel szeretnénk elérni a balatoni kerékpárutak ütemesebb fejlesztését.






ÚTVONAL:

A kerékpáros túra résztvevői a siófoki vasútállomástól 9.00-11.00 óra között, vagy a balatonalmádi rajthelyről 11.00-13.00 között 15 percenként indított csoportokban vágnak neki a távnak és egyaránt Siófokra érkeznek a megadott útvonalakon.

I. útvonal:
kerékpártúra a Balaton keleti medencéje körül:

Rajt és cél egyaránt a siófoki vasútállomásnál.
Útvonal: Siófok – Balatonszéplak – Zamárdi – Szántód – (majd komppal átjutva az északi partra, amely egy alkalommal, a rajtszám felmutatásával ingyenes) – Balatonfüred – Csopak – Alsóörs – Balatonalmádi – Balatonfűzfő – Balatonkenese – Balatonvilágos – Siófok. A táv 75 km.
Balatonalmádiban a résztvevők ellenőrző ponton kell, hogy bejelentkezzenek, ahol frissítővel várják őket a rendezők.

II. útvonal:
kerékpártúra Balatonalmádi–Siófok között.
Útvonal: Balatonalmádi – Balatonfűzfő – Balatonkenese – Balatonvilágos – Balatonszabadi – Siófok. A táv 35 km.

PROGRAM:
8.00-10.30 folyamatos regisztráció, rajtszámok átvétele a túrairodán, Siófokon a vasútállomás parkolójában, illetve 10.00-12.30 Balatonalmádiban, a Marathon Sport Hotelben (8220 Balatonalmádi, Véghely D. u. 1., a hajóállomástól 200 méterre)
8.55-10.45 között a rajthely elfoglalása
9.00-11.00 között rajt 15 percenként - Siófokon, a vasútállomás parkolójából, vagy 2 órával később Balatonalmádiból a Marathon Sport Hoteltől.
Beérkezés legkésőbb 17.00 óráig Siófokra a vasútállomásra. 17.00 órától sorsolást szervezünk, ahol a beérkezett túrázók értékes ajándékokat nyerhetnek.



A RÉSZVÉTEL FELTÉTELEI:
· A rendezvényen bukósisak viselése KÖTELEZŐ!
· A túrán mindenki a saját felelősségére vehet részt. Az indulók csak egészségesen és fizikailag felkészülten állhatnak rajthoz úgy, hogy a túrakiírás rendelkezéseit ismerik és betartják.
A túrán 14 éven aluliak csak szülői felügyelettel vehetnek részt.

SORSOLÁS és NYEREMÉNYEK:
A sorsoláson az vehet részt, aki rajtszámával személyesen megjelenik 17.00 órakor a siófoki vasútállomás parkolójában a célkapunál.
Fődíjak: Kerékpárok, kozmetikai termékek, sportfelszerelések, ingyenes részvétel az Öbölátúszáson, Start Klub kártya, külföldi vonat út.

NEVEZÉS:

Nevezési díj
Előnevezési díj nincs, a helyszínen nevezők esetén: a 14 éven felüliek nevezési díja 200 Ft/fő.
A nevezettek rajtszámot kapnak.

Előnevezési határidő: 2008. június 18. (szerda) 16.00 óráig a név születési idő, mobilszám, e-mail cím megadásával.

Nevezés és további információ: 70/ 383-6770, 07balatonbike@gmail.com, www.marathon.hu.




SIÓFOK EXPRESSZ és EGYÉB AJÁNLOTT SZERELVÉNYEK:

Aznap indul útjára a SIÓFOK EXPRESSZ
Budapest – Siófok – Budapest között kényelmes utazási lehetőséget biztosít a MÁV-START ZRt. az új FLIRT motorvonattal.
Időpont: 2008. június 21 - augusztus 24. (minden szombaton és vasárnap)

Menetrend: indulás: 08.15 Budapest-Déli pályaudvar
érkezés: 10.10 Siófok

vissza indulás: 18.40 Siófokról
érkezés: 20.48 Budapest-Déli pályaudvar.

Érintett állomások: Budapest-Déli pályaudvar-Budapest-Kelenföld-Székesfehérvár-Szabadisóstó-Szabadifürdő megállóhely- Siófok.

A Siófok Expresszen csak korlátozott számban van lehetőség kerékpárok szállítására, ezért az alábbi kerékpárszállító vagonokkal felszerelt vonatokat ajánljuk a bringatúrára érkezőknek:

Reggeli órákban Budapestről Siófokra:
Déli pályaudvarról indulás: 06:55 07:45
érkezés: 08:45 10:05

Kelenföldről indulás: 08:48 (Miskolcról érkezik)
érkezés: 10:41

Budapestről Balatonalmádiba:
Déli pályaudvarról indulás: 07:00 07:55
érkezés: 09:33 10:17

Délután Siófokról Budapestre:
indulás: 17.30 18.20 19.19
érkezés Budapest-Déli pályaudvar: 19.48 21:03 21.08

A 06 40 49 49 49-es MÁV-DIREKT számon és a www.mav-start.hu oldalon tájékozódhatnak a kerékpárszállításra alkalmas szerelvények menetrendjéről.

MENETKEDVEZMÉNY:
A MÁV-START 50%-os KEDVEZMÉNYT biztosít a vasúttal érkezőknek. A rendezvényre vonattal érkezők a Siófokra illetve Balatonalmádiba szóló menetjegyüket a célban lepecsételtethetik a MÁV-START sátraknál, így az visszafelé is érvényes lesz.

RENDEZŐ:
A Balaton Masters Bt.
Társrendező: Balatonalmádi Turisztikai Egyesület, Kerékpáros Magyarországért Szövetség

Tekerj velünk Te is a Balatoni Bringakörútért!

A képek innen származnak.

A Csirke és a kis Róka

A csirke az comb volt, a kis Róka természetesen a Heimann Fuchsli volt. Ezt most Cicaanya készítette, de innen is látszik, a Fuchslit teljesen a szívünkbe zártuk.





Hozzávalók:

4 db egész csirke comb

2 dl Heimann Fuchsli 2006-os

10 dkg füstölt szalonna

1 fej fehér hagyma

10 dkg zöldborsó

só, bors, majoranna




Egy kanálnyi olajon elősütjük a combokat, utána kivesszük az edényből, a visszamaradt zsiradékon megpároljuk a kis kockára vágott szalonnát és a hagymát. Vissza tesszük a combokat, ízesítjük, majd a borral felöntjük. Fedő alatt, kis energián pároljuk kb egy órát.

Ha már megpuhultak a combok, és a szaftja is besűrüsödött, akkor rátesszük a borsót, és még addig pároljuk, míg a borsó megpuhul.

Köretnek petrezselymes újburgonyát készítünk.

A Fuchsli sajna elfogyott, ezért egy kis Akker Ezerjóval kisértük, amit Gabojszátol kaptunk.

Köszönjük, tényleg nagyon finom volt.

2008. május 27., kedd

A cukorperec..

Mindjárt azzal kezdem, hogy ez a süti nem a mi kezünket dícséri, hanem kaptuk.
A sokrózsás fagyitortát egy 50. házassági évfordulóra készítettem, és onnan kaptuk ezt az igazi autentikus, lakodalmas édességet.

Gyermek korom kedvenc édessége volt, szinte vártuk az ünnepi alkalmakat, ahova készíttették ezt a finomságot.
Most már tisztában vagyok, hogy ez némi gyermeknevelési céllal is készült, hiszen ha adtak egy ilyet a gyereknek, az legalább egy fél órát nyugton volt, mire végzett vele.
Először lenyalogattam a mázat róla, és utána jött az aprólékos foggal való daralás. Azért kellett darálni, mert piszkosul kemény volt, tökéletes termék lehetne a veszekedős házaspárok boltjában, tuti 8 napon túl gyógyuló sebesülést lehet vele okozni.


Már régóta kutatom a receptjét, persze most is Halász Jani bácsi segített ki, ott leltem rá az eredeti receptre. Ide másolom, hátha valaki kedvet kap hozzá.

Hozzávalók (10 db-hoz):

Tésztához:

450 g liszt,

50 g zsír,

3 db tojás,

9 db tojás sárga,

6 g sütőpor,

200 g porcukor,

60 ml rum.

Cukormázhoz:

450 g cukor,

120 ml tojás fehérje.

Elkészítés:
Az anyagokból közepesen lágy tésztát gyúrunk. Addig gyúrjuk, amíg selymes tapintású lesz. 1 órán átpihentetjük, majd keskeny hosszú tésztává nyújtjuk, vékony csíkokra vágjuk, formázzuk. 180°C fokos sütőben megsütjük. Sütés után bekenjük a cukormázzal az egész perecet. Cukormáz készítése: A tojásfehérjéből és 150 g cukorral kemény habot verünk. 300g cukrot annyi vízzel, hogy befedje feltesszük főzni. Töréspróbáig főzzük és beleöntjük a felvert habba.



Aki kóstolta nyilván tudja miről beszélek, aki még nem, ha van lehetősége az ki ne hagyja!
Nem tudom hogy az egész országban készítik, vagy csak jellemzően dunántúli recept, akinek van erről infója, kérem ossza meg velem, köszönöm.

2008. május 26., hétfő

Hogy is van ez: az organikus termékek

A mulkori kecskesajtos postban megemlítettem az organikus kifejezést.
Több kérdést és véleményt kaptam e tárgykörben, és úgy gondoltam kifejtem álláspontomat, illetve tapasztalataimat ezzel kapcsolatban.

Először is a maga a kifejezés, hogy organikus.

Legjobban talán az alábbi magyarázat illik rá, de jellemzően ezt egy kozmetikai oldalon találtam a guglival:

ORGANIKUS (BIO/ÖKO): Organikus (bio/öko) az a mezőgazdasági rendszer, ami csak természetes módszereket és technológiákat használ, egészséges és tápanyag gazdag készítményeket állít elő.

Nem feltétlenül kell csupa zöld dolgokra használni/gondolni, hiszen a világban ez egy kicsit másképpen szerepel. Nézzük hogy ez pár uniós példával hogy néz ki.





Anglia:
Divatos fogalom most ez a brit gasztronómiában, sikerült a termelőknek igazi nagy neveket felsorakoztatni.
Gordon Ramsay és Antony Worrall Thompson is előszerettel használja ezeket a termékeket, de Jamie Oliver sem véletlenül költözött ki a kerti lakba egy szép sorozat erejéig.
A legnagyobb kampányt talán Hugh Fearnley-Whittingstall-al csinálták, bemutatva a Farmer Market (gazdálkodói/termelői piac) életképességét, és szinte kimeríthetetlen lehetőségeit. Hangsúlyt fektettek a hazai és kiemelten régiós termékekre, és ehhez az uralkodói házat is sikerült megnyerni, és erre egy reality show-t felépíteni, lásd a TVPaprikán a nagysikerű Felséges fogások című sorozatot.

Az ami viszont azóta is foglalkoztat, hogy mit szólna a magyar ÁNTSZ (régiesen KÖJÁL), Hugh Fearnley-Whittingstall-nak, a piacon való kitelepült főzéseire és ételosztására?
Nyilván ha a nemzeti érdek megkívánja, akkor ezt is lehet rugalmasan kezelni...






De nézzük a legközelebbi szomszédainkat, ausztriát:


Itt a multik-nál való kereskedelmi szereplést sikerült kifejleszteni, hiszen bármilyen nemzetiségű légyen a kereskedő, kötelessége hazai, sőt helyi terméket tartania, forgalmaznia.



Nézzük meg akár a metro-t, a hofer-t (itthon most indulnak aldi néven), billa-t, spar-t, és lidl-t, mindenhol találunk helyi/organikus terméket.


Tejkészítmények, péksütemények, hentesárú, vagy például limonádék, a helyi szikvízkészítőtöl. A metro-ban a régiós, kézműves, kisszériás sörök folymatosan kaphatóak, de még nagyon sok féle termékkel lehetne példázni.


.


Gondolom a beszállítok sem kerülnek olyan hátrányos helyzetbe, mint magarországon. Nincs még egy ágazati szereplő úgy kihasználva mint egy listás beszállító a multiknál. Kihasználva a jogszabályi hiányosságokat, elárasztják az országot, a külföldi, megkérdőjelezhető minőségű árukkal, míg próbáljon egy magyar tejgazdaság beszállító lenni mondjuk a grazi hofer-be.


.

Tökéletesen, de legalábbis jól működően sikerült a helyi termelőket életben tartani, és a termékeiket forgalmazni.
Azt hiszem lenne mit tanulmányozni a hazai agrár/kereskedelmi társulásoknak.
Teljesen másképpen tárgyalnak egy kis termelővel a multik, kemény, főleg minőségi követelményeket támasztanak, de sikeres piaci részvétellel sikerült az érdekeiket megvédeni és érvényesíteni.

.
A képeken a diós-borsos kecskesajtot láthatjuk, olívaolajos páclében érlelve.

2008. május 24., szombat

Fagylalt? torta! (3.)

És akkor a harmadik torta, több mint 3 kg-os lett, egy szülinapra készítettem.


Vanília burkolatban, csokoládé és puncs fagylalt.



A rózsa csokoládé fagyika, és a díszítése roppanós csokoládé.


2008. május 23., péntek

Fagylalt? torta! (2.)

Csokoládé-vanília fagylalt torta, 50. házassági évfordulóra készült.


A tetején a rózsák is fagyiból vannak, a diszítése roppanós csokoládé.



Folyt. köv, készülőben egy másik rózsás tortácska:-)

Töltött karalábé

Ez a recept Anyukámtól származik (mint sok minden más, pl.: én...), csak egy kicsit átalakítva a mai kor igényeinek. Lisztes habarás helyett keményítős sűrítést használtam, fehér(főző) hagymát, ami kevésbé terheli meg a gyomrot, és illik ebbe a tavaszias friss ételbe.


Hozzávalók:

4 db szép friss karalábé (meg egy kicsi, a tegnapi levesből kimaradt)

2 db fehér főző hagyma

2 gerezd fokhagyma

50 dkg darált sertés lapocka

10 dkg párolt rizs

1 tojás, vagy 2 fehérje

0,5 l húslé + 2 evőkanálnyi a tejfölbe

4 ek tejföl

1 ek étkezési keményítő (gustin)

só, bors, petrezselyem zöldje



A karalábét és a hagymát megpucoltam, és kivájtam a belsejét. A párolt rizst (tudom hogy a receptek azt írják hogy félig főzzük meg, de én már annyit csalódtam a külömböző rizs fajtákban, hogy inkább megpárolom rendesen, és úgy rakom bele, és biztos hogy nem ér kellemetlen meglepetés), összekeverem a hagyma apróra vágott belsejével, a fokhagymával, és a darált hússal. Bele a tojás (nekem most volt 2 fehérje a hűtőben, azzal csináltam), ízesítem, és a petrezselyem apróra vágott zöldjével összedolgozom. A keverékkel megtöltöm a karalábékat és a hagymát, a maradékból gombócot formázok.


Fedeles sütőedényben egy kis olajat melegítek, rá teszem a kivájt karalábé belsőt és az apróra vágott tetejét, egy kicsit megfuttatom, és arra szépen ráültetem a töltött zöldségeket, és a húspogácsákat. Fel engedm meleg húslével, és kis lángon párolom 20-25 percet.



Közben kikeverem a tejfölt a 2 ek húslével és a keményítővel. Besűrítem vele az ételt, még egyet rottyantok rajta és már tálalhatom is.

2008. május 22., csütörtök

Bulocski, avagy a töltött zsemle (UPDATE)

Emlékszem amikor előszőr láttam ezt az ételnevet a menzán, valami elegáns, talán szlovák népi ételt vártam. Már csak azért is mert általában második fogásként, tartalmas ételeket szoktak készíteni. Jah, általában.
Na azt a csalódást, amikor megkaptam. Hiszen ez egy sima túróval töltött zsömle. Ezt az urizálást.
Szoktunk mi is ilyet enni előtte, csak Anyukám biztos nem volt tisztában a nemzetközi ételnevekkel. Bár ez sem biztos, mert a paprikáskrumplit is szokták valami elegántos néven szólítani, de ez most nem jut eszembe, hogy hogyan.
Update: közben Anyukám reagált az írásra:
A paprikás burgonya elegánsabb neve: serpenyős rostélyos.



Hozzávalók:

4 db szikkadt zsemle (a multipékek által felpuffasztott készítmény alkalmatlan erre, mert ha kicsípjük a belét, összeesik)

25 dkg túró

2 tojás

2-3 ek cukor

3-4 ek langyos cukros tej

1 tk vaníliás cukor

mazsola (ha szeretik, én imádom, meg az aprónép is, csak Cicaanya kerüli), reszelt citromhéj



A zsemlék fedelét levágjuk, belsejét kicsípjük, és meglocsóljuk a cukros-tejjel. A tojás sárgáját a cukorral kikeverjük, bele a túró és citromhéj. Ezzel megtöltjük a zsemlét, majd a tojás fehérjéből vert habból készítünk neki sapkát.

Kivajazott sütőtálban, előmelegített sütőben szép pirosra sütjük.



Létezik egy olyan verzió is, amikor a tojás habbal fellazítjuk a túrókrémet, azt merjük bele a zsemlébe, és a tetjére cukorral kikevert tejfölt teszünk, és azzal sütjük meg.

Fagylalt? torta!

Az idei első fagyitortám, egy sárgulási (a keszthelyi agrár egyetem ballagása, hintók, huszárok, csindaratta, és lelkes tömeg) ünneplésre készült, 40 emberke falatozott belőle.
Csokoládé fagyi a külső borítása, belül pedig, császármorzsa, puncs és karamell.




Szép darabra sikeredett, több mint 5 kg-os, a tetején roppanós csoki diszítéssel.

Elfogyott:-))


Császármorzsa: jobb alsó sarok:-)

2008. május 21., szerda

Grillezett kecskesajt gyors zöldsalátával

Előszóként pár gondolat és információ a kecske tejről és a sajtról. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy egy közeli, organikus, kecskesajt készítőkkel nagyon jó kapcsolatom van.
Mivel Ők az Anyukámék.
Így a friss sajt készítmények gyakori vendégek nálunk. Most is kaptam, és abból készítettem a képen látható ételt, leírása lent.

Mit is jelent: organikus? pontos meghatározását nem találtam, de ezzel a jelzővel illetik a hagyományos, nagyrészt bio/öko gazdálkodásból származó árukat/termékeket, melyeket lehetőség szerint helyi termelőktől, készítőktől vásárolhatunk, így is támogatva Őket.

Szerte a világban egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek erre, és lassan itthol is kialakulóban van. Ezt szeretném támogatni, és ezeknek a termékeknek helyet biztosítani.


Kecske tej és sajt:

Évszázadok óta gyógyít a kecsketej
Magyarországon a kecsketej gyógyító hatását eloször egy 17. századi könyv említi. Az antibiotikumok felfedezéséig szinte mindegyik tüdoszanatórium mellett kecsketenyészet is volt, a kecsketejkúra a tébécé gyógyításának fontos része volt. Még századunk elején is hirdették egyes gyermekorvosok, hogy a kecske a legjobb “szoptatós dada”. Tejének csíraszáma csekély, tébécé és brucellózis pedig a kecskénél szinte nem is fordul elo, teje forralás nélkül is iható, így benne a vitaminok épségben megmaradnak.

Kecsketej
A kecsketej az összes tejfajta közül a legegészségesebb - vitamintartalma sokkal magasabb, mint a tehéntejé, és a tejérzékenyek is fogyaszthatják. Az anyatejhez hasonlóan a kecsketej béta-kazein alkotórésze miatt tejallergiát nem okoz. Sot hatásos az allergiák gyógyítására és a daganatos betegségek megelozésére.A kecsketejben a kalcium, magnézium és foszfor aránya, valamint felszívódási képessége az ember számára a legmegfelelobb, a csontritkulás megelozésére és a már kialakult betegség szinten tartására is alkalmas. A kecsketej „teljes tej”, tehát fogyasztása esetén kevesebb is elég belole. Könnyen emésztheto. Fontos szerepet tölt be a gyomorproblémákkal, emésztési zavarokkal küszködok táplálkozásában. Magas fehérjetartalma miatt az idos korosztály kiváló roborálószere. A kecsketej + 5-10 OC között 2-7 napig is eláll, de + 3-5 OC között akár 4-14 napig. Ára sok mindentol függ - általában 300-600 Ft között mozog.




Kecskesajt
A kecskesajt készítése ma is főleg kis kézmuves sajtmuhelyekben vagy parasztgazdaságokban történik. Készítésének sok országban van hagyománya - pl. Hollandia, Németország, Svájc, Ausztria, Spanyolország, Olaszország, Közel-Kelet - de legnagyobb számban és változatosságban Franciaországban állítják elo.Áttekinthetetlenül sokféle fajta és változat létezik. Az alapanyag - vagyis a tej - lehet nyers és pasztorözött, de sok múlik az érlelési eljáráson, az ízesítésen, formázáson is. Lehet bevonat nélkül, vagy aranysárga-barnás felülettel, penészbevonattal, élesztos vagy rúzsos külsovel. Sot, van, amelyikre porrá tört sózott faszenet szitálnak.A kecskesajt ideális tárolása szinte fajtánként más-más.
A nem olajban eltett sajtokat nem szabad légmentesen elzárni!
+ 3-10 C között 14-30 nap a fogyaszthatóság ideje.
Az olajban eltett sajtok hutést nem igényelnek, azonban fogyasztás elott érdemes oket kissé lehuteni.
Akár fél évig is eltarthatók. A kecskesajt ára készíto és készítési mód függvényében széles határok, 2000-4000 Ft/kg között mozog.


És a nagy kérdés:

Tehén vagy kecske?

A kecsketartás hazai története a tiltások és a szabályozások története volt. Eloször különbözo területekrol tiltották ki a kecskét, míg a XVIII. század végén törvénybe foglalták, hogy csak szegény ember tarthat kecskét, és az, aki egészségileg rá van szorulva.A XVII. század végére a magyarországi állomány elérte a 270 ezer darabot, de 1885-ben már csak 17.317 példányt számláltak. Jelenleg kb. 20.000 darabos a magyar állomány.A kecske olyan növényeket is megeszik, amelyek más állat számára veszedelmesek (kutyatej, citromfu, zsálya, godirc, bürök, stb.). A kecsketej vastartalma háromszorosa a tehéntejének. Amíg a szarvasmarha testsúlyának kb. hatszoros mennyiségét termeli meg tejben, addig a kecske 10-12-szeresét.

Forrás: halas.net


Két félét hoztam most az Anyuéktól, diós-borsost és fokhagymást.

Kb. 1/2 centis szeleteket vágtam belőle, és azt egy csepp fokhagymás olíva oaljon megsütöttem. Közben összeraktam a saláta alapot: retek, tv paprika, újhagyma, paradicsom egyforma darabokra vágva, egy kis só, bors, egy-egy teás kanálnyi extra szűz olívaolaj és balzsam ecet.




Kanállal óvatosan átforgattam, egy tányérra halmoztam, és arra fektettem a sajtokat. Isteni tavaszi ebéd lett belőle.

2008. május 20., kedd

Gnocchi spárgával és sonkával

Igazából egy kicsit csaltam, mert "gyári" gnocchit használtam, de nem volt időm megcsinálni a tésztát, meg találtunk (penny, olasz hét akció), egy szerintünk finom és jó minőségű tésztát, és azt főztem ki.
Azt olvastam valahol, hogy az olaszok a sugot (szabad fordításban szószt), úgy szeretik, ha bevonja a tésztát, de nem tocsog benne. Ez most ilyen lett.


A mártáshoz:

50 dkg fehér spárga

15 dkg füstölt frikandó sonka

10 dkg levegőn szárított sonka (pármai, jamón serrano ..stb)

1 fej apróra vágott fehér/főző hagyma

1 tubus krémsajt

2 ek tejföl

2 dl főző tejszin

1 dl száraz fehérbor

bazsalikom, kakukkfű, só, bors, olívaolaj

A spárgát/csírágat megmostam, a fás végét letörtem, és mivel ez leves spárga volt, a feje aljáig lehámoztam a héját. A csírág fejét meghagytam egyben, a többit felkarikáztam. Az olajon megfuttattam a hagymát, rá a csíkokra vágott sonkákat. Jöhet bele a spárga közepe karikázva, ezt felöntöttem borral és fedő alatt addig pároltam, míg a spárga puha nem lett. Belekevertem a krémsajtot, és a tejföllel kikevert főzőtejszínt (így nem csomósodik be amikor beleöntöm). Összefőzöm, ízesítem, rá a zöldfűszerek, és a csírág vége. Még egy rottyantás és kész is.



Két csomag (kb. 1 kg, gnocchi di Patate) tésztát forró vízben kifőztem. Amikor a víz tetejére feljön akkor még egy perc, és egy szűrő kanállal rászedtem a szószra, majd óvatosan összeráztam, és már lehet is tálalni.

2008. május 19., hétfő

Programajánló: nyugat-balaton, június eleje

Szolgálati közelmény:

Program ajánló a nyugat-balatonról : június első fele




Június 1.
Keszthelyi maratoni, félmaratoni futóverseny Keszthely

Június 1. - Augusztus 31.
Nyugat-Dunántúl őskori idoljai kiállítás Keszthely, Balatoni Múzeum

Június 7.
Keszthely város napja Keszthely, több helyszínen a városban

Június 5., 12., 19., 26.
“Párizsi élet” Operettgála Keszthely, Festetics Kastély tükörterme

Június 6 - Augusztus 31.
Németh János Munkácsy díjas keramikus kiállítása
Keszthely, Balatoni Múzeum

Június
X. Balaton-kupa (nyílt triplett petanque bajnokság)
Vonyarcvashegy, Petőfi u.- Erkel u.




Június 1.
Mozdulj Balaton Vonyarcvashegy, Lido Strand

Június 15 - Szeptember 7.
Zsákmány “tárgyak és vágyak a Balatonon” néprajzi kiállítás
Keszthely, Balatoni Múzeum

További infó és a képek itt találhatóak.

Húsos táska

Tavaly beruháztam (lidl) egy ravioli/táska készítő kézi készülékre, de valahogy félre lett rakva. Eljött az idő, és elő vettük. Három méret van benne, ez a legkisebb, hogy a naggyal mit fogok csinálni, azt nem tudom, mert olyan tenyérnyi nagyságú táskát, vagy bőröndöt lehet vele készíteni:-)
Ez a méret barátságos, könnyen kezelhető (nagy a szám, mert a töltést, ragasztást Aya csinálta, elvégre Ő a művész a családban).
Szóval húsos táska:



Tésztának az alap fehér kenyér tésztát használtuk, ketté vettem, azt nyújtottam ki vékonyra, és a maradékot mindig vissza dolgoztam. Űgyes megoldás a formázó, mert a hátulja a lyukasztó, és megmutatja az ideális vastagságot, ha meglátszik az összeresztés, akkor vastag a tészta.




Tehát a tészta kinyújt, köröket kiszaggat, majd a formázót megfordítva, lehet tölteni. Arra figyeljünk hogy a töletelék legyen egy kicsit száraz, mert kifolyik amikor összepréseljük.

Töltelék (kb. 40 db-hoz):

8 dkg erdei/szegfű gomba
15 dkg füstölt frikandó sonka
1 tubus krémsajt
8 dkg reszelt félkemény sajt
2 szál újhagyma
reszelt friss barnakenyér morzsa a sűrítéshez
só, bors

a kenéshez egy kevéske tej
szóráshoz 7 dkg reszelt füstölt sajt

A hagymát apróra vágtam és megfuttattam olaj-vaj keverékén, rá az apróra vágott sonka, inkább pároltam mint pirítottam, hogy ne száradjon ki. Ízesítettem, bele a durvára vágott gomba, megpároltam, belekevertem a krémsajtot, és amikor az felolvadt, akkor rá a sima sajt. Amikor langyosra hült akkor a kenyér morzsával beállítottam a sűrűségét.




A formázást Aya végezte, nem kell bele sok töltelék, de jól eltalálta, mert egy sem hasadt ki. A ragasztó a tej volt, a maradékával megkente a tetejét és arra szórta a reszelt sajtot. Langyos helyen (napsütéses ablak) kelesztés, majd 200 c-on szép pirosra sütöttem, ez kb 30-35 perc.



A szintén a lidl-ből zsákmányolt édes chilli és édes-savanyú szószba mártogattuk, de finom ketchuppal is (állítja a Soma).

2008. május 16., péntek

Tejszínes-túrós eper torta

Eper, túró, tejszín, babapiskóta...
Aya egyik kedvenc sütikéje (a kb. 116-ból), sütés nélkül készíthető és nagyon jól variálható.




Hozzávalók (kb. 20x30 cm-es formához):

tészta: 30-35 dkg babapiskóta (azért nem tudom pontosan, mert bontott volt, az eredetileg 40 dkg-os csomag) darálva

kb. 10 dkg olvasztott vaj

Az olvadt vajjal kikeverjük a darálékot, és egy tetszés szerinti torta forma aljába döngöljük, majd betesszük a hűtőbe dermedni.



Krém: kb 20-25 dkg eper szeletelve

50 dkg túró

2 ek cukor

1 citrom reszelt héja

4-5 dl habtejszín (lehetőleg növényi, jelen esetben holé)

1 dl eper/málnaszörp

3 tk zselatin por (kék zacsis, horváth rozis)



A tejszínt kemény habbá verem, közben a málna szörpöt egy kis vízzel felmelegítem, és feloldom benne a zselatint, majd folyamatosan keverve felfőzöm. A túrót a cukorral, a citrom héjával kikeverem, bele a kihűlt zselatin, majd a tejszínnel lazítom. Nem kell az összes hab, de sok függ a túrótól, hogy mennyit vesz fel. A maradékkal tálaláskor díszítem.
A dermedt tésztát megkenem egy vékony réteg krémmel, erre eper szeletek, krém, eper és így tovább a rétegezés, de arra figyeljünk, hogy túró legyen a teteje.
Hűtőbe teszem, és hagyom érni kb. 2-2,5 órát.
Tálaláskor egy éles késsel szeletelem, és learatom a dicsőséget.
Készítettük már barackkal, de finom málnával és áfonyával is.

Golyó mánia: mascarpone 2X

Pótolom az igért desszertes beírásomat, a pénteki vacsiról. Készült sós rágcsi is, a túrós-sajtos rudak készültek sima illetve juhtúrós kivitelben.
De most amit szeretnék bemutatni az az édes oldalt erősítette. Előre elnézést kérek a képekért, de mire normális tálalásra került a sor, addigra jelentős fogyás történt a mennyiségéből. Így maradt az a kép, ahol a két segéd (Aya és a Soma) végez a gombócolással.

Szimpatikus ez a recept, mert viszonylag könnyű édesség, és nincs tele a vaj-margarin betéttel.

Két féle készült, első a kókuszos:



Hozzávalók (kb.: 40 db-hoz):

25 dkg mascarpone (olasz, by lidl)

6-7 ek darált babapiskóta (szintén onnan, késes aprítóval pikk-pakk megvan)

2-3 ek kókuszreszelék + a hempergetéshez

2-3 ek cukor

vanília kivonat vagy aroma, ha nincs akkor vaníliás cukor

A mascarponét kikeverjük, ízesítjük, és legalább 2 órára hűtőbe tesszük dermedni. Gombócolás és "panírozás", majd jóízű fogyasztás.

A második verzió a tiramisus ízesítés:



Hozzávalók (kb.: 40 db-hoz):

25 dkg mascarpone (olasz, by lidl)

7-8 ek darált babapiskóta (szintén onnan, késes aprítóval pikk-pakk megvan)
1 adag kávé, lehetőleg instant kivitel, gondoljunk a fiatalokra:-)

kakaópor a hempergetéshez

2 ek cukor

sütőrum vagy rumaroma (el is hagyható, de mivel nálunk mindenki 14 éven felüli volt, és 7-en voltunk, így sem az egy főre jutó mennyiség, sem a tartalom nem tudott maradandó kárososdást okozni)
.
A kávét kevés vízzel elkészítem, édesítem, majd azzal keverem ki a mascarponét. Szilárdítom az állagát a darálékkal, kicsit több kell mint a kókuszos verziónál, a kávé miatt híg a kezdeti állapot.
Érdemes a kakaózást az utolsó pillanatokra hagyni, mert a kakaópor hamar átázik (kipróbáltuk nyuszi kakaóval, de az is elázott, de úgy is finom volt).
.
Rövid ám de sikeres pályafutását azzal végezték, hogy ide még vissza kell térniük:-)

2008. május 15., csütörtök

Programajánló: István a király, Gyenesdiáson

!!!
István a király c. rockopera a gyenesdiási Nagymezőn

!!!!!


Ez évben először páratlan környezetben egy fantaszikus előadást tekinthetünk meg.






2008. július 5-én a Kaposvári Rockszínház
.
előadásában az István a Király című rockoperát
.
tekinthetjük meg a gyenesdiási Nagymezőn.



Az előadás kezdete: 2008. július 5. 21 óra

A belépőjegyek ára:

elővételben 1800,- Ft,
a helyszínen 2000,- Ft.

További információ: Gyenesdiási Tourinform Iroda (+36) 83/511-790,

e-mail: gyenesdias@tourinform.hu



max kommentje: előtte egy kis fagyi a Bringatanyán:-)



Az info és a kép innen származik.

2008. május 14., szerda

Programajánló: Fagylaltverseny 2008

Az Év Fagylaltja
Verseny

Soltvadkert
2008. június 2.




Az „Év Fagylaltja” Verseny


Időpont: 2008. június 2. (hétfő)

Helyszín: Korona Cukrászda (Szervánszky László)
6230 Soltvadkert, Kossuth u. 5.
(parkolási lehetőséggel)

Szervező: Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete


A verseny célja a klasszikus és hagyományos jó minőségű kézműves fagylalt népszerűsítése.

Verseny kategóriák:

„A” kategória: cukrászdák, fagylaltozók versenye
a) hagyományos puncs fagylalt, mint kötelező íz
b) szabadon választott fagylalt íz

A kötelező fagylaltban a hagyományos alapanyagokat – úgymint tej, tejszín és/vagy vaj, cukor, tojás – kötelezően használni kell.
A szabadon választott fagylaltnál nincs alapanyag megkötés, de az értékelésnél a zsűri figyelembe veszi a fagylaltok hagyományos alapanyagokból történő elkészítését.

„B” kategória: alapanyaggyártók, -forgalmazók versenye
Alapanyagokbeli megkötés nélkül
a) hagyományos puncs fagylalt, mint kötelező íz
b) szabadon választott fagylalt íz




Eredményhirdetés és díjazás:
Az eredményhirdetésre 15.30 órakor kerül sor a verseny helyszínén
Díjazás: vándorserleg, kategóriánként és kötelező, illetve szabadon választott fagylaltonként 1 db aranyérem, 1 db ezüstérem, 1 db bronzérem, oklevelek, felajánlások esetén különdíjak
Az Ipartestület által felajánlott különdíj: serleg a legszebben díszített fagylalt készítőjének
Az „Év Fagylaltja” vándorkupát a kötelező és szabadon választott fagylalt összesített pontszámai alapján legmagasabb pontszámot elérő versenyző kapja, a zsűri döntése alapján.


Programok:
A rendezvény házigazdája: Benke László Oscar-díjas mestercukrász
A nap folyamán a verseny helyszínén szórakoztató programok várják a versenyző és
az érdeklődő kollégákat, és látogatókat egyaránt.



Felhívás!

Az „Év Fagylaltja” verseny keretében tartjuk a 2008-as „Ország születésnapi tortájának” kiválasztását, melyről szintén a fagylaltverseny szakmai zsűrije dönt. Új, kreatív ötleteket, de elsősorban magyaros ízvilágú, az ünneppel összefüggésbe hozható tortákat várunk, receptekkel.

Bárki nevezhet a fagylaltversenytől függetlenül, a nevezés díjtalan, több tortával is lehet nevezni. A nyertes torta lesz a 2008. évi „Ország születésnapi tortája”. A nyertes receptet nyilvánosságra hozzuk, és augusztus 20.-án országszerte árusítható lesz.

Bővebb információ:

a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének honlapján.

Mi van? nálunk a hűtőben:-)

Megfogott Maci gondolata, azzal kapcsolatban, hogy mennyire vagyunk bevállalósak.
Ki meri megmutatni a hűtőjét?
Gourmandula kezdte, és Beatbull folytatta a bemutatót, amit aztán Maci is postolt.

Hát legyen, megmutatom én is. Előre bocsátom hogy a Kedvesemen kívűl, még két fiatalkorúval élek, akiknek vannak bizonyos bolondériájuk. Ezt hellyel-közzel meg is említem.

Lássuk:



Felső sor: maradék paprikás szalámi, puha margarin krém, mögötte bontott lekvárok: áfonya (Tündinénis), sárgabarack (Anya), egy kis mediterrán fokhagyma, natur joghurt, egy dobozban a kenőmájas vége, egy hámozott kiwi, előtte a mai ebéd: tejfölös krumplifőzelék.
Második sor: elől a tálcán az epres-túrós szelet (tegnap csináltuk Ayával, készülök postolni, már archíváltam), mögötte 3 doboz tejföl, oldalt egy doboz tojás (Anyutól, jaj tényleg, ha olvasod, erősen fogyóban a készlet, küldj fény post légyszi), rajta egy kis füstölt sajt darabka és egy fél szál kolbász.
Harmadik sor: a csoda robotgépünk habüstje, benne egy adag felvert tejszínhab az epres sütihez, mögötte egy pohár natur joghurt, lapka sajt, kocka (háromszög) sajt, ismét egy margarin, a parmalat-os dobozban egy kis maradék tzaziki, mellette a fasírozott a főzelékhez, alatta a szalonnás dobozom (benne kolozsvári, tea szalonna és frikandó sonka darabkák), szendvicskrém.
alsó bal oldali doboz: margarin sütéshez, krémsajt, szeletelt szalámi (elkezdődött a mérleg készítés Cicaanyának, nekünk fagyizó, így nincs sok idő a kaja előkészítéshez, ez a legpraktikusabb megoldás, veszünk 4-5 félét, és reggel is pikk-pakk tudok csinálni szendót az Aprónépnek), főzős ketchup, sertés zsír, hátul bontott befőttek: meggy, zölddió, cseresznye, körte.
alsó jobb oldali doboz: kenőmájas rudak (melegszendó alapnak, de a Soma csak ilyen formában hajlandó a májat fogyasztani), vaj sütéshez, energia ital, főzős mustár, újra szalámi, sajtos doboz, most trappistával.
Ajtó:
felső rekesz: hűtést igénylő kenőcsök, gyógyszerek, egy nagy darab holland sütő margarin, bontott kocka margarin, vaj.
középső polc: na erre gondoltam, mustár, ketchup, majonéz. A fiatalság ehhez szokott enni valamit, de szerintem csak ennek érzik az ízét, mert annyit rátesznek. A majonézt házi kivitelben csak a rántott sajt-gomba megoldáshoz, a ketchupot meg nem ám, mert a házi az paradicsomból van, bbbrrrr. Mellette egy kis maradék tejszin, és házi paradicsomlé.
Alul: meggybor, narancsos-gyömbéres shunji (japán gyümölcsbor), bontott tej, ice tea, és egy szintén bontott 2006-os Fuchsli, (ami tesztelve van, meddig bírja kibontott állapotban, kóstoltam tegnap, még mindig jó, pedig azt olvastam valahol, hogy bontva tartva már nem olyan finom, mint frissiben).
Nos hát ennyi volna. Várom a bátor, bevállalós kollégák postját. Hajrá mutassuk meg!!!

A pénteki vacsora folytatása

Folytatnám a pénteki vacsora leírását, igéretemhez híven. A beszélgetős összejövetelen, kihasználva azt hogy S. barátom szintén szereti a halat, és a tengeri dolgokat, így azt is készítettem.
Csináltam egy bruscetta alapot, a fehér kenyér héját levágtam, közepes vastagságúra szeltem, és reszelt sajttal megszórva (készült parmezánnal, és trappistával is, az érzékenyebbek részére), a sütőben megsütöttem.
Erre az alapra halmoztuk a külömböző feltéteket. A bruscetta alap magában száraz, ezért kell rá olyan feltét, ami egy kicsit szaftos, így az felpuhítja a kenyeret.

Csináltam egy kis fokhagymás-olívás koktélrákot és mozzarella salátát.



A füstölt lazacot kiterítettem citrom gerezdekkel egy tálra .


Mivel a lazac magában egy kicsit sós, ezért tettem mellé, aprított fehérhagymát, fokhagymás vajat, kapros-olívaolajos tejfölt (ezt egy orosz étteremről szoló filmben láttam, és gondoltam kipróbálom, hát valami isteni, bátran ajánlom), és antipasti jellegel egy kis olajbogyó ízelítőt.

És ehhez azért kellet inni is, megbontottunk egy 2005-ös Szigliget Vulcanus-t, Szatmári Gábortól (Szent Anatal pincészet, Szigliget).

Vulcanus: szürkebarát és budai zöld nemesítéséből készített száraz fehér bor.



max kommentje: nagyon jól illett a halhoz, nem egy kimondottan száraz, inkább gyümölcsös ízzel, semmi savas utóízzel.

Nagyon ízlett, kell is beszélnem Apukámmal, hozzon még, (ilyen előnyökkel jár ha a szülők és a pince egy utcában van:-))

És zárásként idézet a palackról:

Hosszú barátságok, örök szerelmek és nagy üzletek leggyakrabban egy jó hangulatú, terülj-terülj asztal mellett köttetnek. Ezért nagyon fontos, hogy a megfelelő ételek mellé olyan szerettel termelt isteni nedűt válasszunk, amely "meggyőzően beszél".

Szatmári Gábor borász

folytatása következik a desszerttel...

LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin