2011. augusztus 30., kedd

Nyúlaprólék paradicsommal, alufólia batyuban sütve

Könnyű, gyors és egyszerű recept a Nyúlunk a munkáért programhoz igazítva. Ha tehetjük, kemény húsú paradicsomot válasszunk, így kevesebb lesz a szaftja, sűrűbb lesz. A dolgos esték vagy hétvégék ideális étele, csak összerakjuk a batyut, betesszük a sütőbe, és míg sül, foglalkozhatunk mással.


Hozzávalók, 4 személyre:


- 50-60 dkg nyúl aprólék (lehet gulyáshús, nyúl eleje, lapocka)

- 4-5 fej kemény paradicsom

- 1 kisebb fej vöröshagyma

- 1 tk zöldfűszer keverék (bazsalikom, kakukkfű, rozmaring)

- 2-3 gerezd fokhagyma

- 2 dl tejföl

- 5 dkg vaj

- 1 tk paprika vagy paprika krém

- 2-3 ek olaj,

- só, bors



A húst alaposan megmossuk, leszárítjuk. A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk. Bedörzsöljük sóval, borssal, a paprikával és a zöldfűszerekkel, majd meglocsoljuk az olaj kétharmadával, és alaposan összeforgatjuk. A paradicsomot fél centis karikákra vágjuk. Két-három réteg alufóliát terítünk egy sütőlapra, kenjük meg a maradék olajjal. Terítsünk a fóliára paradicsom karikákból kb. a felét, majd erre igazgassuk el a nyúlhúst és az apróra vágott hagymákat.



. Fedjük be a maradék paradicsom karikákkal, arra pedig tegyük a vajat vékony forgácsokban. Zárjuk össze a fóliát, és előmelegített sütőben süssük 35-40 percet. Bontsuk ki a batyut, kenjük rá a tejfölt és úgy is pirítsuk meg egy kicsit.


Köretnek jól illik hozzá valami könnyű zöld saláta vagy párolt rizs.

Jó étvágyat hozzá!

Max


További nyulas receptek:


http://gasztrabbit.blogspot.com/

2011. augusztus 25., csütörtök

Alpesi pásztorbot (natúr kovásszal)

Magas rozstartalmú, hosszú, egyenes tészta, természetes natúr kovásszal és kefirrel.  A natúr kovász használatával megemelhetjük a tészta rozs tartalmát, a megszokott 30% fölé. A tésztához élesztőt adunk és azt kefirrel keverjük. Az így kapott tészta puha bélzetet és finom, nem keserű. A kovász készítését időben kell elkészíteni, ezzel a módszerrel előre kell gondolkodnunk, de az eredményért bőven megéri.


Natúr kovász:


- 8-10 dkg langyos víz

- 10 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt

A vizet és a lisztet alaposan összedolgozzuk, és lefedve, szobahőmérsékleten 48 órát pihentetjük.




Tészta (12 db, kb. 30-35 cm hosszú rúdhoz):


- 20 dkg natúr kovász

- 32 dkg kefir/joghurt

- 1-2 ek méz

- 2 dkg só

- 2 dkg élesztő

- 34 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt

- 20 dkg sima liszt

- 10 dkg rétes liszt (ez is lehet sima liszt)



A mézet keverjük el a langyos kefirben, majd morzsoljuk bele az élesztőt. A liszteket szitáljuk át, keverjük hozzá a sót is. Adjuk hozzá a kefires élesztőt és a natúr kovászt. Dagasszunk belőle puha tésztát, majd letakarva, langyos helyen kelesszük a duplájára (50-60 perc). A folyadék mennyisége változhat a liszt őrlésének minőségétől, így arra figyeljünk, hogy a tésztánk lágy legyen, mert úgy is be fog sűrűsödni, keményedni a tészta.


Lisztezett nyújtólapra borítva, gyúrjuk át, és vágjuk három részre. Nyújtsunk egyenként vékony, nagy téglalapot belőle. Ezeket vágjuk hosszában négy hegyes szögű háromszögre. Szorosan tekerjük, és közben nyújtsuk a kezünkkel. Így kapunk 12 hosszúkás rudat. Takarjuk le, és pihentessük 35-40 percet. Melegítsük elő a sütőt 220-220 C-ra. Készítsünk sütőpapírral bélelt sütőlapot és hármasával vagy négyesével, újra átsodorva olyan hosszúságura, mint a tepsi, sorakoztassuk egymás mellé. Kevés vízzel spricceljük meg, és süssük szép pirosra, kb. 20-30 perc alatt.

Rácson hagyjuk kihűlni. Jól illik vajhoz, mártogatósokhoz, de egy pohár aludttejjel pompás vacsora is lehet.



Jó étvágyat hozzá!

Max

2011. augusztus 16., kedd

Magyarország tortája hét a Bringatanyán

Ezen a héten (aug. 15-21-ig) az elmúlt négy év Ország tortáinak fagylalt változatai a Bringatanyán!


Gyere és kóstold meg, mi milyennek képzeljük a tortákat.

Max

2011. augusztus 13., szombat

Sajtóközlemény a Kecskeméti barackos kölestortáról (Magyarország tortája 2011)




Sajtóközlemény
Budapest, 2011. augusztus 12.

Tisztelt Címzettek!
Kérjük az alábbi közlemény megjelentetését a Magyarország Tortájáról az írott és elektronikus sajtóban több helyen tévesen megjelent információ helyreigazítása érdekében. A közlemény rendkívül fontos, mivel a megjelent téves információ népegészségügyi és élelmiszerbiztonsági kockázatot jelent!
Magyarország Tortájának augusztus 10-i, parlamenti sajtótájékoztatója után több webes hírportálon és weblapon téves információ jelent meg az eseményről szóló cikkekben.
„A desszertet cukorbetegek és lisztérzékenyek is fogyaszthatják” mondat ebben a formában a sajtótájékoztatón nem hangzott el és nem helytálló, valamint rendkívüli kockázatot jelent a cukorbetegek és lisztérzékenyek számára.
Az eredeti recept alapján készült torta nem fogyasztható sem lisztérzékenyek, sem cukorbetegek számára!
A sajtótájékoztatón és több más nyilatkozatban arról tájékoztattuk a médiumokat, és rajtuk keresztül a lakosságot, hogy a torta, mivel az alapja kölestésztából készül, mely nem tartalmaz lisztet, az alapanyagait tekintve megfelelő gyártási technológia és a jogszabályban meghatározott előírások betartásával gluténmentesen, valamint diétás étrendbe illeszthető formában is készíthető, a receptben a megfelelő, cukorbetegek számára fogyasztható cukorpótló anyagok cukor helyetti használatával.

Együttműködésüket köszönve
Üdvözlettel

Selmeczi László
ügyvezető


Forrás és képek: cukraszat.net

Update: folyamatosan frissülő adatbázis a cukrászat.net- en azokról a cukrászdákról, ahol meg lehet vásárolni a tortát. (eddigi legközelebbi hozzánk a tapolcai Dolce cukrászda)

Max

2011. augusztus 4., csütörtök

Körtés-bazsalikomos nyúl kolbászka

Frissen kevert, darált nyúlhúsból készített, rostlapon sütött könnyű falatkák. Zamatos körte, ami egy kicsit pikánssá teszi a keveréket, kiegészítve frissen vágott bazsalikommal és rozmaringgal. Tudom, hogy macerás a nyúlcombot kicsontozni, de higgyék, el megéri.  Akinek esetleg fenntartásai lennének a nyúllal, készítse el pulykából vagy csirkéből.
Ha a körténk kicsit szaftos, tegyünk 2-3 evőkanál zsemlemorzsát a keverékbe, és pihentessük 10-15 percet. Fontos még, hogy a kolbászkák legyenek szobahőmérsékletűek, így a sütéskor a külseje megpirul, de a belseje szaftos, omlós marad. Köretnek adjunk mellé friss, ropogós salátát és joghurtos öntetet. Jól illik hozzá a bazsalikomos vagy mentás joghurtos mártogatós.





Hozzávalók:

50 dkg nyúl hús (csontozott comb és lapocka, finomra darálva)
2 db közepes körte (kb. 30-35 dkg)
1 tojás
2 kisebb fehér hagyma
8-10 levél bazsalikom
1 rozmaring ág
½ csokor petrezselyem
2-3 ek zsemlemorzsa (elhagyható)
Só, bors

Mártogatóshoz:

Bazsalikomos:

2,5 dl natúr joghurt
2-3 ek olíva olaj
5-6 bazsalikom levél
Só, bors

Mentás:
2,5 dl natúr joghurt 
2-3 ek (dió) olaj
1 menta ágacska
Egy csipetnyi reszelt citromhéj
Só, bors 





A kicsontozott nyúlhúst daráljuk, vagy vágjuk késsel apróra. A körtét hámozzuk meg, magozzuk ki, és vágjuk nagyon apró kockákra. Érdemes keményebb körtével kezdeni, de ha puha a gyümölcs, törjük össze egyszerűen villával. Keverjük össze a hússal, a tojással, majd sózzuk, borsozzuk. Ha kell, itt szilárdítsuk az állagát, mert míg a fűszereket összevágjuk, addig is dolgozik a morzsa.

A bazsalikomot, a petrezselymet és a rozmaringot öblítsük le, majd töröljük szárazra. A rozmaring és a petrezselyem leveleket szedjük le a szárról, és a bazsalikommal együtt vágjuk apróra. Dolgozzuk össze, kóstoljuk meg, ha kell, korrigáljuk, és tegyük félre pihenni. Míg pihen, készítsük el a mártogatósokat, azok addig érnek, míg a kolbászkák pirulnak a sütőlapon.




Az apróra vágott zöldfűszereket keverjük ki a joghurttal, és a fűszerekkel, majd a végén az olajjal selymesítsük. A mentásnál adjuk hozzá a citromhéjat is, amit érdemes jó apróra reszelni.

Vegyük elő a húskeveréket, és vizes kézzel formázzunk belőle 2 centi átmérőjű kolbászkákat. A sütőlapot/grillrácsot melegítsük elő, majd a kolbászkákat kenjük be vékonyan olajjal, és süssük ropogós pirosra.

A mártogatósokat adjuk kis tálkákban mellé.

Jó étvágyat hozzá!

Max

További nyulas receptek:


http://gasztrabbit.blogspot.com/

2011. augusztus 1., hétfő

Vörösborban sült erdei gyümölcsök


Testes gyümölcsmártás, adhatjuk pecsenyékhez, süteményekhez és krémekhez is. Készíthetjük friss gyümölcsből vagy mirelitből is. Izgalmassá tehetjük egy kis zöldfűszerrel.
A vörösbor legyen testes, minőségi és a sütés közben igyunk meg egy pohárkával. Csak az íze kedvéért.




Hozzávalók:

-          1 kg erdei gyümölcs keverék (málna, meggy, cseresznye, szeder, fekete és piros ribiszke, szamóca, áfonya, szilva, ringló)
-          4-5 ek barna nádcukor
-          1 tk vanília kivonat, vagy egy rúd vanília, (vagy vaníliás cukor)
-          2-3 dl száraz, testes vörösbor
-          1 tk balzsam ecet vagy vörösbor ecet
-          1 tk apróra vágott kakukkfű és oregáno (el is hagyható)




A sütőt melegítsük elő 180-190 C-ra. A gyümölcsöt terítsük el egy sütőtálban, és szórjuk meg a cukorral. A vanília kivonatot keverjük el a vörösborban, és a felét öntsük a gyümölcs alá.
Tegyük az előmelegített sütőbe, és süssük 20-25 percet. Fontos hogy süljön, és ne párolódjon.
Adjuk hozzá a fűszereket (ha ízesíteni akarjuk), maradék bort is, keverjük össze, majd süssük még 20 percet. Ekkorra a cukor már karamellizálódik, a gyümölcs pedig összetöpped. Locsoljuk meg az ecettel, és pár percet süssük még. Ha nagyon hígnak találjuk, akkor még 5-7 percet süssük, de résnyire nyitott sütő ajtóval.
Még melegen tegyük jól záródó üvegbe azt amit hosszabb  időre szándékozunk eltárolni.

Jó étvágyat hozzá!

Max 

LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin