2013. november 30., szombat

Rocky Road vagyis készítsd el a saját csokidat

A közelgő ünnepek előhozzák az emberek kreatív énjét. Készülnek a csodás, fűszeres kekszek, sütemények és előkerül a nagy kihívás is a csokoládé. Sokan szeretnének saját bonbont vagy csokoládét készíteni, de azért ez nem olyan egyszerű, valljuk be őszintén. A jó /és szép/ csokoládé elkészítéséhez szükség van komolyabb, profibb felszerelésre, időre, türelemre és egy kis gyakorlatra. Szoktuk mondani, először készítsünk magunknak és a családnak, aztán jöhet a nyilvános szereplés. Készítettem már saját csokis finomságokat, ám közel sem érzem magamat ebben jártasnak. 



Készítsünk saját csokoládé desszertet, egy amerikai/ausztrál csoki receptje alapján. Készítettük már fagylaltból is /Csoki csoda néven, tejfagylalt, mogyoró, pillecukor, koktél cseresznye, kókusz reszelék és ropogós csoki forgáccsal/. Mindenki variálhatja a saját ízlése alapján, például az angol változatban tesznek bele keksz darabokat is, az ausztrál /eredeti?/ változatba pedig gumicukrot. Az én változatom egy kicsi egyszerűbb, de javaslom a saját ízlésre hangolást. Lehet a csokoládékkal játszani és lehet az ízesítőkkel is.

Hozzávalók, egy 20x28 cm-s tepsihez:

10 dkg 60%-s étcsokoládé
10 dkg 50%-s étcsokoládé
10 dkg 52%-s étcsokoládé
10 dkg 30%-s tejcsokoládé
5 dkg vaj
4 evőkanál tejszín
10 dkg pille cukor /rózsaszín, sárga és kék, de a magyar, kisipari termék, annak jobban tetszik az állaga/
10 dkg csemege mix /mandula, kesudió, földi mogyoró, mazsola és mogyoró, sózatlan keveréke/
17 dkg sózatlan földimogyoró



Vágjuk a csokoládét apróbb darabokra, a pillecukrot pedig kockákra. Béleljük ki az edényt sütőpapírral. A csokoládét olvasszuk meg, gőz fölött, majd ha már folyik, keverjük bele a vajat és a tejszínt.
A magvakat keverjük össze a pillecukorral, és az olvadt csokoládéval. Egy szilikonos spatula segítségével terítsük el a sütőpapíron, és kicsit nyomogassuk le. Tegyük hideg helyre legalább egy órára, dermedni. Éles késsel vágjuk fel, vagy törjük és kínáljuk. Ne feledjük ez egy rusztikus, házi desszert, nem kell törekedni a szép vágásra, inkább szenteljük a figyelmet az ízeknek.
Csinos celofán tasakokba csomagolva, ajándékba is adhatjuk.

Jó étvágyat hozzá!


Max

2013. november 27., szerda

Sült puding, fűszeres tea mártással

Ünnepi meleg desszert, izgalmas tea mártással. A pudingot érdemes egy nappal előbb elkészíteni, hogy megdermedjen.
A keleti almaleves receptnél meséltem arról, hogy próbáljuk meg a teafüvet fűszerként használni. Az így készült mártás nagyon finom lett, akár egy csirke sülthöz is adhatjuk.




A sült pudinghoz:
½ liter tej
2 tojás
100 g cukor
75 g. kukoricakeményítő
1 rúd fahéj
1/2 narancs reszelt héja
1/2 citrom reszelt héja
Olaj a sütéshez

A fűszeres teamártáshoz:
2 evőkanál Téli cseresznye teafű
1/2 liter víz
2-3 evőkanál cukor
2 evőkanál frissen facsart citromlé
1 evőkanál frissen facsart narancslé
2 csapott evőkanál étkezési kukorica keményítő
2 dl hideg víz (a keményítőhöz)


Elkészítés:

A sült puding:
Felforraljuk a tejet a fahéjrúddal és reszelt narancs és citrom héjával. Egy tálban összekeverjük a tojást a cukorral és a kukoricakeményítővel. Mikor a tej forr, leszűrjük a tojásos keverékbe, folyamatos keverés mellett. Összekeverjük, és újra visszaöntjük abba a lábosba, amiben előzőleg a tejet főztük. Folyamatosan kevergetjük, kis lángon és sűrűsödésig főzzük.



Egy tepsi (~25x20 cm-s) alját befedjük háztartási fóliával és a  masszát szétterítjük benne. Letakarjuk még egy fóliaréteggel és hagyjuk kihűlni először szobahőmérsékleten, később pedig a hűtőben. Ha kihűlt darabokra vágjuk, és kisütjük kevés olajban.
 Míg hűl a puding, készítsük el a teamártást.
A vizet felmelegítjük, egy teaszűrőbe tesszük a teafüvet, és kis lángon főzzük 8-10 percet. Keverjük hozzá a cukrot, a citrom és narancslét, és vegyük ki a teafű tartót. A keményítőt oldjuk fel a két deci hideg vízben, majd folyamatos keverés mellett adjuk a tea sziruphoz. Kis lángon, folyamatosan keverve, sűrítsük be a mártást. Hagyjuk kihűlni, a tetejét takarjuk le egy háztartási fóliával, így nem bőrösödik a teteje.

Jó étvágyat hozzá!


Max
A recepthez a teafüvet a CTF Kft. biztosította, köszönjük!

2013. november 24., vasárnap

Tekert csülök/ csülök tekercs

Az inspiráló eredeti bejegyzés füstölt csülökkel készült, húsvét tájékán. Az azóta többször elkészített csemege, ami a különböző gyári szalámik/húspépek kiváltására tökéletesen megfelel. Ám a füstölt csülkök hamar elfogytak, ki kellett dolgozni az átmeneti megoldást. A megoldás a megbízható hentestől/rokontól beszerzett nyers, hátsó csülök lett. Így több, kisebb formás darabot tudunk készíteni, előre tudunk készülni, és a közelgő ünnepek családi reggeliket is megoldjuk.



2-3 kisebb hátsó csülök
2-3 babérlevél
1 teáskanálnyi egész, színes bors
2-3 teáskanálnyi só
1 kisebb vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma

A tekeréshez:
2-3 evőkanál (házi) mustár
2-3 evőkanál csemege paprika krém
frissen őrölt, színes bors
erős háztartási fólia

A csülköket megmossuk, ha szükséges, kapargassuk meg. Egy nagyobb fazékba helyezzük bele a csülköket, közé a vöröshagymát és a fokhagyma gerezdeket. A szemes borsot és a babért tegyük egy fűszertartóba. Hintsük meg a húst sóval, és öntsük fel hideg vízzel, hogy bőven ellepje.
Kis lángon, lassan, komótosan főzzük 2-3-4 órán át. Nagyon sok függ a hús minőségétől. Ha egy kés hegyét könnyedén bele tudjuk nyomni a húsba, akkor lassan megfőtt a hús. Egy kicsit még főzzük, majd kapcsoljuk le az energiát. Hagyjuk a lében hűlni egy órát, majd óvatosan emeljük ki a léből, és csepegtessük le. Vegyük ki belőle a csontot, és nyissuk szét. Terítsünk le 2-3 rétegben fóliát, erre a szétnyitott húst. A főtt fokhagymát nyomjuk szét egy villával, keverjük ki a mustárral és a paprikakrémmel. 



Őröljünk rá egy kevéske borsot és kenjük be vele a kiterített húsokat. Tekerjük fel jó szorosan a fóliát, az alját kössük meg. A tekercset a megkötött felével alul, állítsuk bele egy mérőhengerbe (vagy üres, tisztított konzerves dobozba). A felső nyitott felébe, óvatosan töltsünk a langyos főző léből. Zárjuk össze a felső részét is, tegyük hideg helyre, és dermesszük ki. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy a lé megdermed, előtte kössük meg egy kis zselatinnal.
A kihűlt, megdermedt rudat óvatosan bontsuk ki, és egy éles késsel szeleteljük fel. Ne legyünk csalódottak, ha egy kicsit szétesik (lásd a képen), hiszen egy rusztikus, házi csülök tekercset készítettünk. Puha, friss házi kenyérrel tálaljuk. Zárt edényben, hűtőben 4-5 napig tároljuk.

Jó étvágyat hozzá!

Max

Inspiráció: Gabojsza
A recepthez a húst a Gusztahús biztosította, köszönjük!

2013. november 21., csütörtök

Gyors, keleti almaleves

Hidegen és melegen is fogyaszthatjuk, akár az ünnepi asztalra is tálalhatjuk. Krémes, ízletes levest készíthetünk, de arra figyeljünk, hogy ha kihűlt, akkor már nem szabad forralni, csak kíméletesen melegíteni.
Az illatos teafüvön füstölt libamell receptjénél említettem, hogy indul a nagy Teakaland. Csodás teakeverékeket kaptam, ezekből készült ételek és italok szerepelnek a Teakaland címke alatt. Kicsit másképpen nézve a teafüveket, fűszerként használva, csodás ízeket kaphatunk. Természetesen már ízesítéssel is készíthetjük, ez teljesen az egyéni ízlés kérdése. 
A trópusi rózsa teakeverékben van alma, mazsola, sárgarépa, ananász, kókusz, citromhéj, áfonya, cékla, gránátalma, mandarin, jázminvirág és vanília. Izgalmas fűszerkeverék, jól illik az almához.


4-5 db közepes alma
1,2 liter víz
2-3 evőkanál Trópusi rózsa teafű
2-3 evőkanál barna cukor
1-2 evőkanál frissen facsart citromlé
1 tasak (4 dkg) főzős vaníliás pudingpor

1 evőkanál aszalt áfonya



Egy liter vizet a teafűvel (érdemes teafű tartóba tenni) és az áfonyával felforralunk, és kis lángon 10 percet főzzük. Közben hámozzuk meg az almákat, vágjuk két centis darabokra. Ízesítsük a levet cukorral és a citromlével. Tegyük bele az alma kockákat, és főzzük 4-5 percet. Kóstoljuk meg, és ha kell, ízesítsük, ez attól is függ, milyen édes volt az almánk. Keverjük ki a pudingport a maradék (2 dl) vízzel és lassan adagolva, folyamatosan keverve, sűrítsük be. Ne forraljuk, csak kis lángon főzzük.

Jó étvágyat hozzá!

Max


A recepthez a teafüvet a CTF Kft. biztosította, köszönjük!

2013. november 17., vasárnap

Édes-savanyú, kínai káposzta saláta

A „kínai-keleti” gyorsétkezdék egyik legnépszerűbb tétele. Készítik (néha ehetetlen) csípősre, de már követve a magyar ízlést, készítik édes-savanyú verzióban is. Jól illik a különböző bundázott és töltött húsokhoz, vagy egy kis majonézzel keverve, szendvicshez is.
Nem érdemes nagyobb mennyiséget csinálni belőle, mert ha elfogy, gyorsan készíthetünk egy újabb adagot.

Saját készítésű sáfrányos ecettel és paprika lekvárral készítettem, ezek természetesen kiválthatóak.


1 fej közepes fehér káposzta
3-4 sárgarépa
1 kisebb vöröshagyma
4-5 evőkanál Max Gastro sáfrányos ecet (vagy almaecet)
4-5 evőkanál víz
2 evőkanál nyírfacukor (vagy cukor)
1 evőkanál barnacukor (vagy cukor)
4-5 evőkanál Max Gastro paprika lekvár (vagy édes, darált paprikakrém)
2 evőkanál tört, édesnemes paprika
2 evőkanál mogyoró olaj
1 evőkanál szójaszósz
só és bors, ízlés szerint




A káposztát, a répát és a hagymát lereszelem káposzta reszelőn. Kicsit megsózom, és egy tálba pihentetem. Míg pihen, addig kikeverem a levet. Az ecetben feloldom a nyírfa és barna cukrot, finoman sózom és borsozom. Hozzáadom a vizet, a paprikalekvárt, a tört paprikát, a mogyoró olajat és a szójaszószt. Megkóstolom, ha kell, korrigálom, de vigyázzunk a káposzta már sózott, nehogy elsózzuk.
Nagyobb edénybe, amit lefedve el tudok tenni hideg helyre, beleöntöm az ecetes levet. A sózott keveréket kicsavarom, és adagonként belekeverem a lébe, így jól bevonja mindenhol. Összekeverem, és lefedve, egy éjszakára, hideg helyre teszem pihenni, ez idő alatt az ízek összeérnek.
Jól záródó edényben, hideg helyen 2-2.,5 hétig tárolhatjuk.


Jó étvágyat hozzá!

Max

Inspiráció: Gabojsza, köszönjük

2013. november 14., csütörtök

Paradicsomos halleves

Egyszerű mégis különleges leves. Készíthetjük hétköznapokra, de jól bevezeti az ünnepi vacsorát is. Lehet gyors, tartalmas vacsora a hideg őszi-téli estéken. Tálalhatjuk könnyed előételként, kiváltva az évek óta főzött halászlét.
Az alapot elkészíthetjük előre, az ünnepi este csak felforraljuk, és 4-5 perc alatt belefőzzük a halkockákat. Készíthetjük tengeri halfiléből, de figyeljünk, hogy tömör húsú hal legyen, az nem esik szét főzés közben. Tálaláskor tortilla helyett adhatunk hozzá pirítóst.



Elkészítési idő: 40-50 perc

5 dl paradicsomlé
20-30 dkg pontyfilé
1 doboz kockázott paradicsom konzerv (42 dkg)
2 dl fehérbor
1 kis fej hagyma
2 evőkanál olívaolaj
só, bors, cukor, petrezselyem zöldje, bazsalikom
Tortilla darabok a tálaláshoz.



1.A hagymát reszeljük le, és felhevített olajon pároljuk meg. Sózzuk és borsozzuk meg, majd öntsük fel a borral. Forraljuk ki alaposan (3-4 perc).
2.Adjuk hozzá a kockázott paradicsomot és a paradicsomlevet. Keverjük bele a bazsalikomot és a petrezselymet, majd kis lángon forraljuk össze.
3.Vágjuk a halat két centis kockákra, sózzuk és borsozzuk meg. Két-három részletben tegyük a forrásban lévő levesbe. Ha egyszerre tesszük bele, lehűl a leves, és a hús szétesik. Főzzük 4-5 percet a halkockákkal, és már tálalhatjuk is.


Jó étvágyat hozzá! 

Max

2013. november 10., vasárnap

Tépett, konfitált liba comb, zsírjában

Konfitálás: zsírban abálás, alacsony hőfokon, sütés vagy főzés. Régi, az öregek által sokat használt konyhai technológia. Használták a húsok tartósítására, vagy a kiszáradásra hajlamos húsok sütésére. Fogyaszthatjuk a húst közvetlenül a konfitálás után, vagy egy edénybe, tetején zsírréteggel eltárolhatjuk.

Elkészítéséhez nagy segítséget nyújt egy indukciós főzőlap, ahol a hőfok beállításával, lefedett edényben egyszerűen elkészíthetjük. Készülhet sütőben is, egy kisebb sütőedényben, lefedve, 80-100 fokon. Fontos része a receptnek a sózás. Ha tartósításra készítjük, ne sózzuk meg, mert az sülés közben nedvességet von ki a húsból a zsírba, és úgy könnyebben megavasodhat. 


Hozzávalók: 

2 db libacomb
65-75 dkg libazsír
6-7 gerezd fokhagyma
2 ág friss rozmaring


A combokat megmossuk, megtisztítjuk, és alaposan szárazra töröljük. A zsírt felolvasztjuk, és belehelyezzük a libacombot. Tegyük mellé a megtisztított fokhagyma gerezdeket és a rozmaring ágakat. Lefedve, 80 fokon süssük 50 percet, majd emeljük 100 fokra a hőmérsékletet, és süssük 50-55 percet. Sok függ a hús érettségétől, ellenőrizzük, hogy megpuhult, és ha kell, hagyjuk még 10-15 percet, de a hőfokot vegyük vissza 80 fokra.
Vegyük ki a combokat, csepegtessük le, és pihentessük 10 percet. Húzzuk le a bőrét, ha nem szeretjük a zsírossága miatt, akkor tegyük félre. A húst válasszuk le a csontokról, és tépjük szét fél centis darabokra. Tiszta edénybe, érdemes több kisebb adagba, nyomkodjuk bele a húst. Öntsünk a tetejére az olvadt zsírból, egy kicsit a kés hegyével mozgassuk meg, hogy a zsír be tudjon folyni a hús közé. Öntsük fel teljesen zsírral, hagyjuk kihűlni, és utána tegyük a hűtőbe.


Ha megbontjuk, és nem fogy el egyszerre az összes (ezért is érdemes több adagban eltenni), akkor melegítsük meg egy kicsit, és olvasszuk a tetejére vissza a zsírt. Hűtőben, zsírral a tetején 2-3 hónapig eltárolhatjuk. Ne feledjük az újbort megkóstolni, egészségünkre!

Jó étvágyat hozzá!

Max

A recepthez a húst a Gusztahús biztosította, köszönjük!

2013. november 6., szerda

Illatos teafüvön füstölt libamell, salátaágyon, narancsos teamártással

Márton napjára készülve, közben a Teakalanddal foglalkozva (erről a későbbiekben még ejtek szót), készült ez az egzotikus étel. A füstölt csirkemelltől egy kicsit eltérő módon készült. 
Egzotikus, különleges étel, egy kellemes teafű felhasználásával. Készíthetjük kacsahúsból vagy tömörebb húsú halból, bár akkor érdemes más ízű teát választani. Most a Téli varázslat nevű teát választottam (hibiszkusz, alma, csipkebogyóhéj, mazsola, rooibos, szilva, fahéj), szerintem ez jól illik a libamellhez.




Hozzávalók:

4 db bőrös libamell
4-5 evőkanál téli varázs teakeverék
6 dkg rizs
2 evőkanál barnacukor
só és bors

a mártáshoz:

1 evőkanálnyi libazsír
3 narancs leve
2-3 evőkanál száraz vörösbor
1-2 evőkanál barnacukor

Tálaláshoz zöld saláta keverék



1. Pácoláshoz őröljünk meg két evőkanálnyi tea keveréket. A libamell bőrös oldalát egy éles késsel óvatosan vagdossuk be. Az őrölt teakeverékkel dörzsöljük be a húsokat. Lefedve hagyjuk pár órát (akár egy éjszakát is), hideg helyen pihenni.
2. Készítsük elő a húst, legalább egy órát hagyjuk, szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni. Béleljünk ki egy párolóbetétes edényt (vagy egy olyan wok-ot, aminek van pároló rácsa és le tudjuk fedni). Béleljük ki 3-4 réteg alufóliával.
3. Keverjük össze a rizst a cukorral és két evőkanálnyi teakeverékkel. A húst sózzuk és borsozzuk. Az alufóliára terítsük le a rizses keveréket, csepegtessünk rá egy evőkanálnyi narancslét. Tegyük a húst a pároló rácsra, fedjük le és tegyük az edényre.
4. Közepes lángon melegítsük fel az edényt, és 15-18 percig füstöljük a húst. Ha nem záródik az edény rendesen, alufóliával zárjuk le körben. Zárjuk el az energiát, és még 10 percet hagyjuk a húst az edényben.
5. Egy serpenyőben melegítsük fel a zsírt. A megfüstölt húst, oldalanként 2-2 percig pirítsuk meg. Az energiát tekerjük le takarékra, és öntsük fel a borral (vigyázz, fröcsöghet!), és forraljuk pár percet. Közben a maradék teafüvet keverjük bele, és adjuk hozzá a cukrot is. Öntsük fel a narancslével, és pár perc alatt forraljuk össze. Ha megfelelő a sűrűsége, szűrjük le.
6. Éles késsel vágjuk fel a húsokat. Terítsünk a tányérra salátát, arra a hús szeleteket, és a végén locsoljuk meg a mártással. Tehetünk kis tálkába is a mártásból a tányér mellé.

Jó étvágyat hozzá!

Max


A recepthez a húst a Gusztahús, a teafüvet a CTF Kft. biztosította, köszönjük!

2013. november 5., kedd

Mári nénje, tejfölös-almás libalevese, Márton napjára

Mári nénje híres Márton napi levese. A megfáradt (gyomrú) újbor kóstolóknak volt ez a gyógyír, este, de legjobban talán másnap esett. Mári nénje minden húsos levesébe főzött almát. Hol birsalmát, hol savanykás őszi almát. Megváltoztatta a leves ízét, valami csodás kémiai hatással, amit talán senki sem érett, csak annyit tudtunk, a leves az almától finomabb lett. Különös ízt ad még a hagymába szúrt szegfűszeg is a levesnek.



1/2 kg libaaprólék (szárnyvég, nyak, zúza)
3-4 db liba szárnytő
3 sárgarépa
2 gyökér zöldség
2-3 közepes alma
1 kisebb vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
2-3 szem szegfűszeg
5 evőkanál tejföl
2 evőkanál liszt
só, bors

1. A húst megmossuk, a zöldséget és az almát meghámozzuk. Egy fazék aljába rakjuk a csontosabb húsokat.
2. A zöldséget nagyobb darabokra vágjuk, a vöröshagymát egészben hagyjuk, és a szegfűszeget beletűzzük. Tegyük a fokhagymával és a zöldségekkel a fazékba. Az almát vágjuk centis kockákra, így szétfőnek, mire a leves elkészül, és egy kicsit be is sűrítik. Sózzuk és borsozzuk.
3. Öntsük fel annyi vízzel, ami bőven ellepi, és kis lángon főzzük 70-80 percet. Ha felhabzana, azt egy kanállal szedjük le.
4. Ellenőrizzük, hogy megpuhult a hús. A lisztet keverjük ki a tejföllel és két-háromkanálnyi vízzel. A forró levesből pár kanállal merjünk a tejfölös keverékre, és keverjük össze (hő kiegyenlítés), majd lassan csorgatva öntsük a levesbe. Ezt is keverjük folyamatosan, majd kis lángon forraljuk pár percig.
5. Tálaláskor minden tálkába merjünk hűst és zöldséget is.

Jó étvágyat hozzá!

Max


A recepthez a húst a Gusztahús biztosította, köszönjük!

2013. november 2., szombat

Káposztás libafazék, Márton napjára

Kicsit már hangolódunk Márton napjára. Azért választottam ezt az ételt, mert jól felhasználhatunk benne másodlagos húsokat, mint például a a szárnytő.  
Ünnepi egy tál étel. Keressünk kevésbé savanyú káposztát hozzá. Pár nappal előtte elkészíthetjük, és mint a káposztás ételeknél, előnyére válik a pihentetés. Jól illik hozzá a Márton napi újbor. Köretnek adhatunk hozzá puha fehér kenyeret, vagy zsemlegombócot, de jól illik hozzá a knédli is. Bár a gerslivel összefőzve, tartalmas egy tál ételt kapunk.




Elkészítési idő: 85-90 perc.

1 kg savanyú káposzta
30-40 dkg nyers füstölt tarja, vagy comb
4 libacomb
4-6 db liba szárnytő
10 dkg füstölt szalonna
1 fej vöröshagyma
3-4 evőkanál gersli (árpagyöngy)
2-3 evőkanál libazsír
őrölt kömény, só, őrölt bors.

1. A húsokat sózzuk és borsozzuk, majd egy nagyobb edényben (~4-5 l) a felhevített zsíron elősütjük (éppen csak megpirítjuk, párolni nem kell).
2. Kivesszük a lepirított húst az edényből, takarékra tesszük az energiát, majd a kockára vágott hagymát és szalonnát üvegesre pároljuk. A hagymás szalonnára hintünk egy sor káposztát, majd megszórjuk köménnyel.



3. Erre rakunk 2 szelet füstölt húst, majd újra káposztát, köményt, füstölt húst. Hintsük közé a gerslit, majd újabb káposzta és füstölt hús réteg. Tegyünk félre egy adag káposztát.
4 .A rétegekre ráhelyezzük az előre lesütött húsokat, ha maradt, akkor még tehetünk közé egy kis füstölt húst. Végül a félretett káposztával fedjük be. Öntsük fel annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Fedjük le és takarék energián kb. 70-75 percig főzzük.

Jó étvágyat hozzá!

Max

A recepthez a húst a Gusztahús biztosította, köszönjük!




LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin