Napkerék
Igazi vendégvárós kenyér, vagy inkább péksütemény. Kerek alakja és osztottsága a napot jelképezi, ezért szimbolikus jelentése is van. Általában rozsos, tönköly vagy Graham lisztes tésztából készítik, a felületét különböző magokkal teszik szebbé. Használhatunk szezám, len, napraforgó magot és mákot. Süthetjük egy kerek sütőformában, aminek van egy kis pereme (pie forma), ebben az esetben a tészta lehet lágyabb. Ha kerek sütőlapon készítjük, a tésztát készítsük egy kicsit keményebbre (tegyünk dagasztáskor plusz egy kanál lisztet), mert csak akkor fog szépen felfele nőni sütés közben. Én az ilyen tésztákat mindig öreg-tésztával készítem, ha nincsen, akkor az élesztő legyen 2 dkg, és próbáljuk, langyos, huzatmentes helyen keleszteni.
Hozzávalók egy 25 cm-es, kerek sütőformához:
- 15 dkg rozsliszt
- 15 dkg rétes liszt
- 30 dkg sima liszt
- 2 dkg cukor
- 2 dkg só
- 20 dkg öreg-tészta
- 1 dkg élesztő
- 2 ek burgonya pehely (vagy egy evőkanál burgonyakeményítő, de el is hagyható)
- 1 tk sikér (elhagyható)
- 1 csipet aszkorbinsav (vagy egy evőkanál ecet)
- 33 dkg langyos víz
Rugalmas tésztát dagasztunk, és egy fedeles kelesztő tálban 45-50 percet kelesztjük.
Ha megkelt, óvatosan henger alakúra sodorjuk, és 32 (vagy 24) egyforma kis darabra osztjuk. Sütőpapírral bélelt formába, kicsit gombóc alakra igazítjuk, és szépen elrendezzük. Tetejét vízzel megkenjük, és megszórjuk a választott magokkal.
Letakarjuk egy konyharuhával (ha ügyesek vagyunk, a sütőpapír túllógó részeit felhajtva, a ruhát távol tudjuk tartani a ragadós, nedves tésztától), és így kelesztjük újabb 35-40 percet. Közben melegítsük elő a sütőt 180 C-ra, lehetőség szerint gőzösítsük be (az aljába, egy hőálló tálkába tegyünk forró vizet).
Miután megkelt, egy kis vízzel spricceljük meg a tetejét, és süssük szép pirosra. Rácson hagyjuk kihűlni.
Jó étvágyat hozzá!
Max
14 megjegyzés:
Hát ehhez szerintem nem is kell jó étvágyat kívánni. Csak ránánézel, s alapból már egy darabjába bele akarsz harapni.
Nagyon szép
Juhúúúú, Max, ez fantasztikusan néz ki.
szerinted ezek a kis gombóckák utána önállóan szendvicsnek megállják a helyüket?
Üdv, Hugi
Köszönöm szépen!
Hugi: persze, ha nem zavar az hogy egy kicsit tépett az oldala. Minket nem, és így is, úgy is szoktuk fogyasztani.
Van itthon egy kis libazsír :-)
Zsiradék nem ment bele? Én szoktam olajjal vagy még inkább zsírral lazítani a tésztát. Nem kell?
CV: kenjünk rá de izibe!
Kedves Névtelen: nem, én nem szoktam, mert attól meglágyul a tészta. Ha használsz burgonyapelyhet és sikért, akkor jó lesz a tészta.
Ez nagyon jól néz ki!! Ilyesmit szoktam venni egy pékségben, de most majd jól kipróbálom egyszer. Nem rég megcsináltam a kornspitz-edet és nagyon jó lett:))
Isz! Örülök a kornspitz sikerének, és biztosan ez is jól sikerül.
Nagyon jól néz ki,én is hasonló tésztát készítek, de nem teszek bele ecetet. Ez miért kell bele?
Loren! Köszike!
Ecet/ aszkorbinsav: puhábbá teszi a tésztát, az élesztő működését segíti, és ettől kevésbé morzsálódik a tészta. Bővebb infó itt:
http://maxkonyhaja.blogspot.com/2009/04/gondolatok-tapasztalatok-kelt.html
Szia Max!Nahat hogy ez is milyen gyonyoru lett!!!!Szerintem a fiam szulinapi bulijara elkeszitem!
Az lenne a kerdesem hogy az ecet ugyanazt a folyamatot vegzi a tesztaval mint az aszkorbinsav?Nem talalok suteshez aszkorbin savat.Esetleg osszetorhetnek egy C vitamin tablettat es abbol tennek bele egy csipetnyit...?Mit gondolsz jo otlet?Lindy
Lindy: az ecettől foszlós lesz a tészta, az aszkorbinsavat pedig szereti az élesztő, de mivel az is savas közeg, hasonló a hatása. A C vitaminon van cukor bevonat, még nem próbáltam, tegyél inkább egy kanál ecetet.
Jol hangzik!Kosz a tanacsot egyebkent szivesebben teszek bele ecetet, talan a burgonya pehely is kimarad!Majd leirom az eredmenyt, habar most megint a foszlos kalacsot tapsolta vissza a "kozonseg"!Hiaba mondom neki,hogy van mas finomsag is :)
szep napot Max!
Megjegyzés küldése