12. „Rügyfakadás - Tavaszünnep”
Gyenesdiás – Nagymező 2010. április 17-18.
2010. április 17. (szombati nap) programjai:
¨ 800 Gyalogtúra a Zalai Természetjárók emléknapján (több rajthelyről indulva) Gyenesdiási indulás a Nagymezőről, cél: Pad-kő kilátó – szervező: Zalai Természetjáró Szövetség.
¨ 830 „Erdőben az iskola” - Ifjúsági GEOCACHING bemutató gyerekek részére, térségi szabadtéri iskolai sportprogram (vendéglátással)
¨ 1030 III. Szegedi Honvéd zászlóalj és a Gyenesdiási Huszárbandérium vidám felvonulása a településen (Útvonal: Diási strand – Madách u – Csokonai u –Lőtéri u – Nagymező)
¨ EBÉD (szervező: Gyenesdiás Közösségi Életéért Egyesület)
¨ 1430 Növénytani séta a Keszthelyi-hegységbe (A túrán és a fórumon elhangzottak lényegesek lesznek a következő napi Föld Napi vetélkedő kérdéseihez!)
¨ 1700 Szabadtéri programok a Nagymezőn (lósimogatás, gyereklovagoltatás – Gyenesdiási Huszárbandérium)
2010. április 18. (vasárnap) programjai:
¨ 830 Erdei főzőverseny szabadtűzön (hagyományos térségi ételek kóstolója – régiós meghívás a programra!) – kijelölt tűzrakó helyeknél, regisztráltan (!)
¨ 900 Reggeli torna (0-100 éves korig), sorversenyek és kötélhúzás gyerekeknek és felnőtteknek
¨ 1030 Íjászbemutató, tűzoltóság bemutatója
¨ 1100 Kulturális Egyesületek bemutatói
¨ 1200 Dalárda és a Gyenesdiási citerások műsora – közben ebéd
¨ 1300 Föld Napi természet- és környezetvédelmi vetélkedő
¨ 1330 A Régi Korok Konyhája stand bemutatkozása, főzőverseny és a környezetvédelmi vetélkedő eredményhirdetése, díjátadások
¨ 1400 Huszár és 1848-as honvédbemutató – csatajelenetekkel
¨ 1455 Népzenei blokk (Gyenes Népdal és Néptánc)
¨ 1535 „Nagymező bajnoka” kődobó- és „Nagymező bajnoknője” sodrófahajító versenyek – vándorkupáért – nevezés a helyszínen
¨ 1615 Eredményhirdetés és vándorkupa átadása a bajnokoknak
¨ 1630 ÉBREDÉS magyar népdalkincsek (Csoóri Sándor és az ifj. Muzsikás együttes, Ökrös Csaba műsora, ezután: Balogh Márton - katonadalok, Vaszlavik László - Horty nóták, Bordán Irén-vers, Juhász család-magyar népdalok, Fődi Tibor-hazafias dalok, Izsák Kata-vokál, ének) – ZENEI EST
¨ 1915 Tábortűz-táncház
¨ 2200 Kétnapos rendezvényünk zárása.
Egész napos programok:
¨ Balaton Régió Európai Információs bemutatói, térségi és régiós interaktív bemutatók a helyszín több kissátrában
¨ Természetvédelmi egyesületek, szervezetek és az erdészet bemutatói
/a standoknál ismertetők, térképek is kaphatók/
¨ Népművészek, kézművesek bemutatkozásai és vásár
¨ Katasztrófavédelem, Rendőrség, Tűzoltóság bemutatói.
Térségi sportklubok bemutatói
(A programváltozás joga fenntartva)
RÜGYFAKADÁS-TAVASZÜNNEP, rövid áttekintés:
E hagyomány megteremtése az 1999. évtől kezdődött, amikor is az „élő János-forrásért” rendeztük meg első találkozónkat, térségi rendezvényünket. Ekkor egy elfeledett forrás helyreállítása volt a cél, ami a következő évben ünnepélyesen (2000. augusztus 12.) átadásra is került.
2000-ben a rendezvény bevételeit több régi főfás faprés (bálványos regős prés) megmentésére és a térségben való felállítására fordítottuk.
Az itt élő emberek monda- és hitvilágát többek között a „Bálványos regős prés” elemeire faragva és egyes részeinek elnevezésével is megőrizték. Ez a csodálatos prés tölgyfából készült, amit évszázadokon keresztül használtak, s a faanyag ellenállva az idők viharainak, őrizte a titkokat, és szolgálta a magyar embert a nemes nedű készítésében.
Az elmúlt évszázad műszaki fejlődése romlásra juttatta ezeket a préseket. Ma csak az emlékük és egy-egy hírmondó példány található.
Darnay Dornyay Béla hagyatékát kutatva bukkantunk nyomára, s határoztuk el felállítását a hegyközségek bejáratánál. Jelképezve ezzel az ősi tudást és mívességet.
(Ennek ünnepélyes avatására és szüreti felvonulásba kapcsolására 2000. szeptember 16-án került sor.)
2001-ben a tavaszi „Rügyfakadás-tavaszünnep” rendezvényünk alkalmával összejött bevételeinkből már ősszel kezdetét vette a Nagymező déli oldalának rendbetétele (bozótirtás, tereptisztogatás, vad szalonnasütők megszüntetése, szemétszedés, homokozó és játékok visszaállítása, térplasztika és információs tábla helyének kijelölése).
Felkért fafaragók faragták ki azokat a padokat és asztalokat, melyek több térségi helyszínen lettek felállítva (a Nagymezőnél, a körforgalomnál a bálványos regős prés mellett, valamint két Keszthelyi-hegységi helyszínen).
2002-ben a rendezvény bevételeit egy hagyományos falusi jégverem rekonstrukciójára szántuk.
Falvainkban nem is oly régen aktív halászattal, valamint szőlő- és gyümölcstermeléssel foglalkozó emberek laktak, és mint hegyközségek élték mindennapjaikat.
Ez a fantasztikus dolog a múlt században még mindennapos használatban volt még Gyenesdiáson is. A sárból (agyag) és nád vagy zsuppfedeles tetőből készült jégveremben télen-nyáron 0 C0 alatt volt a hőmérséklet, mely a húsok és tejféleségek hűtésére szolgált, egyfajta közös hűtőszekrényként működve a falvakban. A halászok is itt jegelték – hűtötték le a zsákmányt jó fogások után.
A gyenesdiási Horgászegyesülettel karöltve alakult ki az elképzelés, hogy a Balaton-partján először, egy ilyen rekonstrukciót létre kellene hozni Gyenesdiáson, mintegy emléket állítva a múltnak, mely szimbolizálná és bemutatná a jelenben a régi jól bevált vermet működésében.
Emlék és nevezetesség is lenne ez egyben, mely nemcsak kultúrtörténeti jellegű, hanem turisztikai kínálatként is szerepelhetne a továbbiakban.
2003-ban a rendezvény bevételeit a Keszthelyi-hegységbeli Csider völgy természeti és kulturális értékeinek megmentésére szánta egyesületünk, itt több jeltábla került kihelyezésre.
2004-ben a tavaszünnepünk célja a Csider völgyben található helytörténeti nevezetesség az un. „Hatlábú pajta” rekonstrukciója volt, a Pajta völgy bejáratánál. (Ennek avatására ünnepélyes keretek között 2005. év tavaszán került sor.)
2005-ben a Tavaszünnep bevételét első ízben a Keszthelyi-hegységi túrautak helyreállítására szántuk, melyet 2006. évben folytattunk, és több információs tábla került kihelyezésre hegylábi területeken.
2007-2009. Elindult a Zalai Balaton-parti mandulafák pótlása: Keszthelytől egészen Balatongyörökig.
Ezt a munkát szeretnénk az idei évben is folytatni a bevételekből.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése